×
ANASAYFA KURUMSAL HİZMETLERİMİZ Teşhis Tedavi Servislerimiz Uygulamalarımız BİLGİ BANKASI Faydalı Bilgiler Sık Sorulan Sorular BLOG İLETİŞİM
X
Vets&Pets WhatsApp
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı
vets and pets veteriner kliniği

UYGULAMALARIMIZ

MİKROÇİP UYGULAMA

Mikroçip mercimek tanesi büyüklüğündeki çipin deri altına uygulanarak evcil hayvani kimliklendirme işlemidir.

Bir iğne vasıtası ile uygulanır. Acısı bir aşı uygulamasında olduğundan biraz daha aciticidir.

Bu sayede evcil hayvanin bir numarası olur ve sahibi ile birlikte web üzerinde kaydı yapılır. Özel bir okuyucu ile dışarıdan rahatlıkla okunur.

Küçük (Evcil) Hayvanlarda mikroçip uygulama (implantasyon) yerleri

Kedi ve Köpek

Kedi ve köpekte yürürlükte onaylı iki uygulama yeri vardır:

a) Transponder (mikroçip) deri altına, iki skapula arasına yerleştirilir. Bu Birleşik Krallık Ülkeleri (Galler, İskoçya, İngiltere ve Kuzey İrlanda) ,İrlanda Cumhuriyeti ve ABD de uygulanan standart uygulama yeridir.

b) Transponder (mikroçip) deri altına sol tarafta boynun kulağa yakın kısmına uygulanır. Bu kıta Avrupasında uygulanan standart uygulama yeridir. (Birleşik Krallık ülkeleri ve İrlanda Cumhuriyeti hariç)

Uluslararası ortak bir uygulama yeri üzerinde anlaşılıncaya kadar bu coğrafi bölgede kullanılan yaygın uygulama yerlerini iyice taramak son derece önemlidir. Bir hayvanın taraması olumsuz çıksa bile yukarıda belirtilen alternatif uygulama yerinin de araştırılması kesinlikle tavsiye edilir.

Diğer Hayvan Türleri için tavsiye edilen uygulama yerleri

Bilateral simetrik türlerde, mikroçip sol tarafa yerleştirilebilir (eğer cinsiyet tayini için de kullanılacaksa bu durumda eğer mümkünse erkeklerde sol, dişilerde sağ tarafa uygulanmalıdır).

vets and pets veteriner kliniği

PARAZİT UYGULAMALARI

Evcil hayvanınızın dışkısında parazit görmek sizi endişelendirebilir fakat petiniz için bu durum sürpriz değildir.

Evcil hayvanlar hayatının bir aşamasında bu durumdan etkilenirler.Hatta bazıları rutin tedavi olmasına rağmen enfektedede olabilmektedir. Nadir durumlar dışında solucanlar (tenyalar) çok ciddi problemler yaratmaz. Bazı solucanlar insanlara geçebilir ve bu yüzden tedavisi ve rutin parazit kontrolü şiddetle tavsiye edilir. Parazit tedavileri nispeten ucuz maliyettedir.

Evcil hayvanınızı düzenli olarak bir veterinere götürmelisiniz.Burada rutin sağlık kontrolleri,aşılama,paraziter mücadele yapılarak ona ve size geçmesi olası (zoonoz) hastalıklardan korunmuş olursunuz.

Kedileri hangi türde solucanlar etkiler?

Kedilerde yuvarlak solucan ve tenya olmak üzere 2 önemli parazit türü bulunmaktadır. Beyaz renge sahip olan yuvarlak solucan cinsi 15 cm e kadar büyüyebilmektedir. Tenya cinsi ise 60 cm uzunluğuna kadar büyüyebilmektedir. Bu iki parazit türü de kedilerin bağırsaklarında, yuvarlak solucanların benzeri olup onlardan daha küçük formdaki kamçılı ve kancalı kurtlarla beraber yaşamaktadırlar. (Ülkemizde sıklığı takip edilmeli?) Avrupada bazı ülkelerde nadiren de olsa kedilerin akciğer-kalp-mide ve sidik kesesinde yaşayabilen parazit türlerine de rastlanmıştır.

Solucanlar ne tür zarara sebep olur?

Bağırsak solucanları kedinin mamasıyla beslenmektedirler ve bu durum bağırsaklarda kan kaybına sebep olarak ciddi hasarlar verebilir. Ayrıca ishal, dehidrasyon ve anemiye sebep olup, kedide halsizlik yaratır ve onu diğer hastalıklara duyarlı hale getirir. Bu parazitler çoksa; kedinizde öksürük, kilo kaybı görülür ve sağlıksız tüy yapısı, karnı şiş bir görüntüye sahip olur. Yavru kedilerde parazit enfestasyonu , büyümede yavaşlama gibi problemlerin haricinde daha önemli daha ciddi olan ölümle sonuçlanabilecek durumlara da sebep olabilirler. Eğer parazit sayısı çoksa bağırsaklar tıkanabilir ve işlev göremez hale gelebilir bu da ölümcül bir duruma sebebiyet verebilir.

Yuvarlar kurtlar nasıl bulaşır?

Yuvarlak kurtlar bağırsaklarda büyürler ve binlerce yumurta bırakırlar. Aynı zamanda bu yumurtaları dışkıda da görmek mümkündür. Yumurtalar aylarca yıllarca toprakta canlılığını korurlar ve başka bir hayvanı enfeste etmeden önce çevreye yayılmış durumda olmalıdırlar. Yuvarlak kurtlar 2 şekilde yeni bir konak bulur; kedinin yemesiyle direkt, paraziti yutan kemirgenin kedi tarafından yenmesiyle indirekt olarak. Olgunlaşmamış kurtlar dokularda ve infekte kedilerde canlılığını koruyabilirler. Ayrıca yavru kedilerde annelerinden süt ile bulaşma da gerçekleşebilmektedir.

Tenyalar nasıl bulaşır?

Bağırsak duvarına kafalarıyla tutunurlar ve yumurtalarla paketlenmiş segmentleri büyümeye devam eder. Segmentler kademeli olarak kopar ve dışkıyla atılırlar. Bu segmentler ( pirinç tanesi) ve kurtçuklar kıvrılırlar hareketlidirler yok edilmeden kısa süre öncesinde. (bazen hali hazırda kedinizin derisine saldırmaya devam edebilir.) Tenyaların yeni kedilere taşınma şekillerinden en çok görüleni ise pirelerdir. Olgunlaşmamış pireler enfestasyonu çevredeki kedi dışkılarından alırlar ve eğer kazara tarama esnasında yetişkin pireyi yutarlarsa infekte olabilirler. Fare, tavşan ve diğer kemiriciler daha az bulaşma şeklini oluşturmaktadırlar. Eğer kediler, kaslarında ve organlarında uyku halinde olan bu parazite sahip küçük kemirgen ve tavşan yerlerse enfeste olurlar.

Kedimin solucana sahip olduğunu nasıl anlarım?

Sağlığa genel etkileri yukarıda belirtildiği gibidir ancak enfestasyonun varlığına dair işaretleri kedinin dışkısında bulabiliriz. Yavru kediler kusarlar ve dışkılarıyla ip gibi şerit çıkarırlar. Pirinç tanesine benzeyen tenya segmentleri ayrıca, dışkıda , kürkünde, kuyruk dibinde ve arka bacaklarında da sıklıkla görülebilir. Yuvarlak kurtlar ise dışkıdan alınan örneğin mikroskopta incelenmesi neticesinde görülürler.

Parazitler nasıl yok edilir?

Solucanları öldürmek için yüksek etkili tedaviler,ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar sıvı, tablet, toz şeklindedirler. Tüm ürünler eşit olarak iyi bir etki gösteremeyebilir ve bazısı belli türdeki parazite etkindir. Veterineriniz sizi uygun olan tedavi şekli ve en uygun ürün kullanımı için yönlendirecektir. Yavru kediler,pireli kediler ve dışarıda yaşama adapte olmuş kediler bahsedilen parazitlerle daha çok enfeste olur. Yavrular her iki haftada bir antiparaziter ilaçlarla tedavi edilmelidir.Veterineriz hangi ilacı kullandığınıza bağlı olarak kullanım sıklığını belirleyecektir. Daha yaşlı kediler her 3 ayda bir ilaçla tedavi görmelidir. Veteriner hekiminizle hayvanınız için en uygun ve başarılı olacak tedavi şeklini belirleyiniz.

Ailem kediden parazit kapabilir mi?

Yaygın rastlanan tenyalar nadir de olsa insanlar için potansiyel hastalık sebebi olabilirler. Bu parazitin larva formları bağırsak duvarına saklanır ve kendini vücuda yerleşik hale getirmeye çalışır ve bunu başarırlarsa ciddi hasarlara sebep olurlar. Mesela gözde. Genelde çocuklarda görülen nadiren de olsa tek gözde körlüğe varan problem rapor edilmiştir.

Riski azaltmak için ne yapabilirim?

Hayvanınızın parazitlerini dökmenin haricinde , bir kediden diğerine ve kediden insanlara geçmesini önleyecek bir çok önlem mevcuttur.

- Eğer köpeğiniz tuvalet olarak bahçenizi kullanıyorsa, dışkıyı temizleyip gömün ya da çöp kutunuza ağzı kapalı olacak bir çöp poşetiyle koyunuz.

- Kedinizde pirelerin varlığına dair işaretleri kontrol edin ve veterinerinizin belirlediği ilaç dahilinde ve belirlediği periyoda istinaden parazit tedavisini uygulayın. Pireler yazın ve sonbaharda sayıları daha çoktur ve evde bu sıcaklığa yakın bir ortamda yıl boyunca varlığını sürdürebilir.

vets and pets veteriner kliniği

DİYETETİK BESLENME

Beslenme insanlarda olduğu gibi sadık dostlarımızında beslenmesi çok önemlidir.Sağlık üzerinde büyük etkisi vardır.

Obezite ve kalp hastalıkları gibi sorunlarda ilk başvurulan yol onlar içinde aynıdır; diyet. Profesyonel hekimimiz ve reçeteli mamalar sayesinde petinizin sağlık problemlerinin kolaylıkla aşılması sağlanır.

Kliniğimizde Profesyonel kaliteli ve reçeteli diyet mamalarını bulabilirsiniz.

vets and pets veteriner kliniği

AŞILAMA

vets and pets veteriner kliniği